Gadd wspinanie, bouldering i akcesoria treningowe

794 578 635    sklep@gadd.pl

Miejsce produkcji: Polska

    22 października 2021 r.

    Wszystkie Nasze produkty są dostępne

    Udostępniamy wysyłkę(oprócz crash padów i towarów o dużym gabarycie) poprzez Paczkomaty Inpost 11,99 PLN

Zielona Góra koło Częstochowy 21 Luty 2020

Sam Rezerwat Zielona Góra utworzony został w 1953 roku w skład którego wchodzi wzgórze zwieńczone strzelistą, wapienną skałą wnozszącą się na wysokość 342 m n.p.m. nachyloną od południa łagodnym stokiem, od północy kończąc się stromym urwiskiem. Ze szczytu rozpościera się panorama na okoliczne lasy i zindustralizowany fragment Częstochowy. Jest to ostatnie tak wysokie wzniesienie na płaskowyżu Częstochowskim (zwanym też Wyżyną Wieluńską).

Zielona góra - 342 m n.p.m

Okolica tonie w dość młodych lasach dębowo-bukowych z domieszką sosny w partiach brzeżnych dających miły cień w gorące dni i osłone przed deszczem podczas słoty.

 

Rezerwat Zielona Góra

W rezerwacie stwierdzono występowanie 157 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, prawie 290 gatunków roślin naczyniowych, w tym około 20 prawnie chronionych.

Z chronionej tu fauny potwierdzono występowanie: wszystkich gatunków biegaczy, ropuch, dzięciołów czarnych, myszołowów zwyczajnych, wilg, zaskrońców, czy tez padalca zwyczajnego. Czasowo występują tu również sarny, zające, dziki, lisy i borsuki.

 

Stacja Kusięta

Entuzjaści kolejnictwa znajdą nieopodal, nieco na północ, ślady starej linii kolejowej, łączącej w przeszłosci Częstochowę z Kielcami, po rozbudowaniu Huty przeniesionej na drugą stronę wzgórza. 

Starym nasypem prowadzi czerwony szlak rowerowy, w okolicy którego stoi niegdysiejsza, przebudowana na dom mieszkalny budka dróżnika. 

Stara i nowa linia zbiega sie w okolicach dziś już zrujnowanego budynku wspomnianej na początku stacji - Kusięta - skąd warto zacząc wedrówkę po okolicy.

 

Jaskinia na Zielonej Górze

Wprost niewiarygodne jest że jaskinia ta oparła się niszczącej eksploracji tzw. Szpatowców-czyli bezwzglednych wydobywców kalcytu-składnika skałotwórczego-przede wszystkim nacieków jaskiniowych (licznych tu stalaktytów, stalagmitów oraz połaczeniu wymienionych-stalagnatów-z których słynie to miejsce)-wykorzystywanych w budowlance, metalurgiii i szklarstwie-dawniej podstawie częstochowskiego przemysłu.

Obecna długość jaskinii wynosi ponad 150 metrów przy 9 metrach róznicy wysokości.

 

Wspinanie na Zielonej Górze

Obecnie na Zielonej Górze można się powspinać na ponad 40 drogach w przedziale trudności od V do VI.4+. Drogi, sięgające nawet 25 m, są dobrze ubezpieczone. Biegną głównie płytami i filarami. Jest kilka świetnych rys do prowadzenia na własnej asekuracji. Skała jest lita i czysta. Rejon leży w lesie, co latem gwarantuje w cieniu przyjemne wspinanie.

Na północny-zachód od szczytu możemy natknąć się na ciekawą skałę przypominający swoim kształtem kowadło czy grzyba. Właśnie od tego podobieństwa została ona nazwana "Diabelskim Kowadłem".  

Na szczególną uwagę zasługuje leżąca u podstawy skalnego masywu jaskinia "w zielonej górze" z zachowaną bogatą szatą naciekową.

 

Produkcja w Polsce

Wszystkie Nasze produkty są produkowane na miejscu, w Polsce, adres produkcji w zakładce Kontakt

Zamknij

UWAGA ta strona wykorzystuje pliki Cookie. Zobacz Regulamin i Polityka plików Cookie